Jak ušetřit v domácnosti desítky korun
Myslíte si, že v domácnosti šetříte? Přečtěte si pár rad, jak ušetřit ještě více a kde naopak šetření pozbývá smyslu.
Nové a úsporné spotřebiče
Pokud vyměníte šest a více let staré spotřebiče za nové, budou mít již lepší funkce a také jejich spotřeba bude nižší. Nové spotřebiče vybírejte takové, které mají na energetickém štítku označení A nebo A+. Pochopitelně chvíli potrvá, než se takto vynaložená investice vrátí, ale vyplatí se to.
Správné používání elektrospotřebičů
Ani nový spotřebič nepřinese kýženou úsporu, pokud ho nebudete správně používat. Např. v ledničce by měla být teplota kolem pěti nad nulou, v mrazáku minus osmnáct. Mrazit nebo chladit na nižší teploty je zcela zbytečné a navíc drahé. Co se týče prádla, tak by se mělo žehlit prádlo, které je "akorát" suché. Příliš suché nebo naopak vlhké prádlo vyžaduje delší žehlení, které pochopitelně vyžaduje více energie. Pračku postavte na rovnou a pevnou podlahu, aby mohlo odstřeďování probíhat optimálně. Při nerovné podlaze se doba odstřeďování značně prodlužuje a roste spotřeba elektřiny. Máte-li průtokový ohřívač, nastavte ho na co nejnižší teplotu - vodu nebudete muset tolik ředit studenou, ale ušetříte na jejím ohřevu. Ideální je do 50 stupňů, více je luxus. Nedávejte do lednice teplé potraviny. A takových příkladů je více. Opravdu se vyplatí u používání spotřebičů přemýšlet a efektivně je užívat.
Pořiďte speciální rozdvojku s vypínačem
Spotřebiče do rozdvojky zapojíte. Poté večer před spaním, nebo ráno před odchodem do práce stačí vypnout jediný vypínač.
Nepřetápějte v zimě
V ložnicích nebo dětských pokojích starších studentů, jejichž obyvatelé jsou přes den v práci, nebo ve škole je zbytečné více topit. Navíc ani v noci by nemělo být v takových místnostech více jak osmnáct až dvacet stupňů. Více topit se doporučuje pouze v pokojích malých dětí, v obývacím pokoji a v kuchyni. Ale i v těchto pokojích myslete na to, že každý stupeň nad 20 °C zvýší spotřebu energie o 6 %. Nevytápějte neobydlené prostory, jakými jsou chodba nebo pokoj pro hosty, ty pouze temperujte.
Odstranění vodního kamene se vyplatí
Byť si to mnozí z nás neuvědomí, u topných spirál zanesených vodním kamenem (např. u praček, varných konvic, ohřívačů vody, apod.) je potřeba při ohřevu stejného množství vody podstatně více energie.
Vypněte stand by režim
Uvědomte si, že se do cen energií načítají také výdaje za přístroje v tzv. stand by režimu. Např. některé televize není možné zcela vypnout, než jejich úplným vytažením ze zásuvky. Lidé rovněž mívají neustále zapnuté trouby, pekárny, ukazující hodiny apod. Pokud je míníte vypínat, ale nechcete se přitom vždy složitě dostávat k zásuvce, je vhodné si pořídit prodlužovačku se spínačem. Některé novější televize disponují tlačítkem naprostého vypnutí, ale jen kvůli tomuto kupovat je se nevyplatí.
Vypínejte ze zásuvky i všechny nabíječky
I pokud nejsou nabíječky mobilního telefonu, baterií.... nezapojeny v přístroji, ale jen v zásuvce, baští energii. Ročně vás to stojí i několik stovek
Pořiďte si domů pákové baterie
Pákové baterie zkrátí dobu nastavování teploty vody, ušetří až 30 procent energie vložené do přípravy teplé vody. Snadněji se s nimi také manipuluje.
Zvolte jiného dodavatele plynu a elektřiny
Toto se rozhodně vyplatí spočítat. Taková změna se může v praxi vyplatit také s ohledem na možný vývoj cen energií. Zamyslete se nad tím, čím aktuálně topíte, za kolik topíte, čím byste rádi topili v budoucnu, jelikož zdánlivě výhodné nabídky tímto mohou padnout. Moc nevěřte po domácnostech chodícím dealerům a nabízejícím rovnou k podpisu již připravené smlouvy s jiným tarifem nebo dodavatelem. Vše si v klidu promyslete a oslovte s nabídkou více dodavatelů a jednotlivé nabídky pečlivě zvažte a srovnejte. Jen tak můžete skutečně uspořit za energie.